Vařte doma

Kdykoli je to možné, vařte doma. I když energie a suroviny také nejsou zadarmo, pořád je to levnější, než když budete denně chodit vy i partner na menu.

Vařte si vlastní kávu

Dáváte si v práci kávu z automatu nebo si pro ni dokonce chodíte do rychlých občerstvení? Schválně si zkuste spočítat, kolik za ni měsíčně utratíte. Vařit vlastní kávu se proto rozhodně vyplatí – uspoříte až několik set měsíčně.

Noste si svůj oběd

Alespoň dva až třikrát týdně zkuste oželet oběd s kolegy a – pokud vám to zaměstnání umož-ňuje – doneste si vlastní jídlo. I zde pěkných pár korun uspoříte.

Nakupujte podle seznamu

Předtím, než se vydáte na velký nákup, udělejte si seznam toho, co potřebujete a v obchodě se ho držte. Obchodníci spoléhají na to, že lidé podlehnou vystavenému zboží ve slevách a akcích a utratí dvakrát tolik, než měli původně v úmyslu. Pokud chcete šetřit, nedívejte se napravo, ani nalevo a nakupujte podle seznamu.

Jděte na nákup, když spěcháte

Ušetřit prý můžete také tehdy, když se na nákup vydáte v době, kdy někam spěcháte – na schůzku, do kina, nebo třeba domů k televizi. Nakoupíte totiž jen to, co opravdu potřebujete a nebudete mít čas vybírat věci navíc.

Šetření

Nekupujte prošlé věci ve velkém

Věnujte pozornost datu trvanlivosti – a to zvlášť tehdy, děláte-li opravdu velký nákup. Je sice pěkné, že budete mít dvacet mlék za nižší cenu, ale pokud si nevšimnete, že jim druhý den končí lhůta, může se stát, že všechny nakonec vylijete a rozhodně neušetříte.

Kupujte multipacky

Tzv. multipacky, zboží balené po více kusech, bývá většinou cenově výhodnější. Zkuste si spočítat, na kolik vás to vyjde, a u trvanlivých potravin zvažte, zda by se vám koupě nevyplatila.

Zkuste neznačkové produkty

Velké obchodní domy si často nechávají vyrábět své vlastní produkty pod vlastními značkami, které jsou mnohdy stejné, avšak cenově výhodnější. Vyzkoušejte je, a pokud vám budou vyhovovat, ušetříte nemalé peníze na běžných nákupech.

Využijte nákupní tašky

V potravinách dnes dostanete tašku zdarma jen zřídka, ale ať kupujete oblečení, nebo cokoli jiného, vždy igelitku dostanete. Zkuste je nevyhazovat a využít třeba na odpadky, i takto ušetříte.

Plaťte složenky a splátky včas

Lehce se to říká – zvlášť když žijete od výplaty k výplatě – ale platit splátky, složenky a půjčky včas se vyplatí. Jinak se vám totiž může stát, že vám naběhnou nepříjemné úroky a penále a bude vám hrozit exekuce.

Choďte do knihovny

Pokud ráda čtete nebo máte doma vášnivé čtenáře, můžete ušetřit i na knížkách. Nekupujte nové, ale půjčete si je v knihovně. Pokud je musíte vlastnit, podívejte se v antikvariátu.

Projděte si internet

Chystáte se koupit něco dražšího, třeba elektroniku? Pak si projděte internet a porovnejte ceny. Ne vždycky musí být akční cena v kamenném obchodě opravdu výhodná. Před koupí nákladnější věci se průzkum vyplatí.

Nenakupujte impulsivně

Něco se vám líbí, a tak jdete a koupíte to? Tak to je chyba – tedy pokud máte hluboko do kapsy. Většina věcí, kterou byste ihned pořídila, se za pár dní ukáže, že není nepostradatelná. Zkuste vyčkat a promyslet, zda věc opravdu musíte mít.

Nové auto není nutné

Máte starší, ale funkční auto a už nějakou dobu se díváte po novém… Jenže pokud náklady za opravy nejdou do astronomických výšin a auto slouží, nemusí být koupě nového dvakrát nutná. Nemáte-li finance, zkuste vydržet s vaším současným vozem, co nejdéle to půjde.

Jezděte na kole

Nemáte-li to do práce daleko a je-li to možné, zkuste vyměnit auto za kolo. Nejen, že ušetříte za pohonné hmoty, ale ještě uděláte něco pro své zdraví.