Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 

 

  podle barev

 

 

Leden-červená barva-utišuje a posiluje přesvědčivost.V této době se řiď intuicí-máš ji a nepoužíváš.Pobývej s skvělé lidi,kteří ti budou naklonění.lidmi,kteří tě akceptují.Pozitivní myšlení k tobě přivede

 

Únor-oranžová barva-navrací vnitřní rovnováhu,mobilizuje k činnosti.Miluješ krátké cesty a budeš k nim mít hodně příležitostí.Ukaž větší toleranci k něčím názorům a získáš uznání hezkého Červeného.

 

Březen-žlutá barva-zahání smutek,pomáhá získat radost ze života.Je to doba zábavy.Smíš počítat s mnoha příjemnýmichvílemi,nejbližší lidé budou milí a shovívaví.Prominou ti všechny prohřešky.Ale pozor!!Při uzavírání známostí buď opatrná!!

 

Duben-červená barva-posiluje průbojnost,usnadňuje překonání fyzické a psychické únavy.Některé záležitosti spojené s tvýmicity se zhorší.Nevěř těm,kteří tě budou nabádat k rychlým,nepromyšleným rozhodnutím.Mohla bys spáchat nenapravidelnou chybu.

 

Květen-modrá barva-uklidňuje a rozjasňuje myšlenky.Věnuj se víc své rodině-právě v ní najdeš oporu.Koncem měsíce se objeví někdo,kdo ti zamotá hlavu a změní tvůj dosavadní život.

 

Červen-tmavomodrá barva-prohlubuje pozitivní emoce,zabraňuje únavě.V srdci ti konečně zavládne radost a výborná nálada.Nebude to zásluha někoho z oranžového znamení?Udělej první krok a budete mít prázdniny plné dobrodružství.

 

Červenec-zlatá barva-pomůže ti při orientaci v nových situacích,pomáhá přijímat rozumná řešení.Může na tebe přijít špatná nálada.Ale nebuď smutná,prázdninové rozchody netrvají dlouho a už brzy se setkáš se svými přáteli.Pozor na slova-mohou se obrátit proti tobě!

 

Srpen-fialová barva-posiluje sebedůvěru a prohlubuje intuici.Konečně najdeš trochu času pro sebe.Je to dobrá doba pro čtení,změnu účesu a nového koníčka.Co když díky němu strávíš mimořádné prázdniny a nejenom ty?!?

 

Září-šedá barva-pomáhá při uvolnění a soustředění.Budeš pozvána na oslavu.Dávej pozor na to,co říkáš-každý nesnese pravdu!!Mohla bys zranit blízkou osobu nebo ztratit přítele.Navrhni rozhovor při večerní procházce.

 

Říjen-zelená barva-pomáhá zachovat chladnokrevnost v obtížných situacích,posiluje toleranci.Zlepšení finanční situace.Splníš si přání.Také se přesvědčíš,jak cenné je tvé přátelství s kamarádkou a to tehdy,kdy bude mít jiné názory než ty.

 

Listopad-hnědá barva-poskytuje pocit bezpečí.Nevyhýbej se důležitým rozhodnutím.Uvaž pro i proti,občas je třeba riskovat,uchop bka za rohy.Zajímavý Bílý tě dráždí a přitahuje.Nebudeš se nudit!!

 

Prosinec-bílá barva-posiluje optimismus a vyvolává dobrou náladu.Nedávno jsi nemohla tolika lidem,že se cítíš unavená.Mysli na sebe.Rady dobrých přátel ti pomohou vyhnout se mnoha nepříjemným situacím.Známost,která nyní začne,má šanci přečkat léto!!

 

 

 

 

 

 

Význam barev

Význam barvy - Bílá

Bílá

Je symbolem čistoty a nejvyšší dokonalosti. Tuto barvu mají rádi lidé otevření, upřímní a nekompromisní. Opticky zvětšuje prostor a působí rozjasňujícím dojmem, je chladivá, dává čas a prostor k přemýšlení.
Význam barvy - Černá

Černá

Základní mystická barva. Vyznavači této barvy se vyznačují citlivostí a tajnůstkařením. Pomáhá nám neztratit sebe sama v neklidu světa, učí nás analyzovat vlastní nitro, ale neuzavřít se a zůstat přístupný všem možnostem.
Význam barvy - Červená

Červená

Je barvou krve. Pokud dáváte přednost této barvě, býváte často impulzivní, dokonce až agresivní. Znamená pohyb, energii a životní sílu. Červená barva je extrovertní a stimulující barva.
Význam barvy - Fialová

Fialová

Fialová stejně jako modrá patří k chladným barvám. Působí na centrální nervový systém uklidňujícím dojmem a vyvolává spánek. Vaše osobnost je originální, jste samostatný člověk s nezávislými názory a máte zřejmě umělecké sklony. Fialová je to mystická barva, která je symbolem duchovna, ale i srdečnosti.
Význam barvy - Hnědá

Hnědá

Hnědá je nenápadná a nudná barva. Prozrazuje, že jde o člověka důvěřivého, milého a klidné povahy. Ve snech je symbolem konvencí a všednosti.
Význam barvy - Modrá

Modrá

Vyjadřuje pocit svobody, daruje nám inspiraci, pocházející z našeho nitra. Představuje opatrnost, rozvážnost, nečinnost a lhovážnost. Vyjasňuje a rozšiřuje ducha i duši.
Význam barvy - Oranžová

Oranžová

Odstraňuje těsné emocionální struktury, udržuje v pohybu životní energii. Zajímá vás svět i lidé okolo. Vyjadřuje kreativitu a pocity štěstí. Má blahodárný vliv na trávení.
Význam barvy - Růžová

Růžová

Je barvou mírnosti, něhy a vyšších citů v lásce. Prozrazuje sentimentalitu a jemnost. Uvolňuje napětí ve svalech a v mysli.
Význam barvy - Šedá

Šedá

Šedá, podobně jako zelená, je směsí světla i temnoty. Barva dokonalé neutrality, opatrnosti a ochoty ke kompromisům. Šedá je často vnímána jako nudná barva, typická barva stínů, je symbolem nevědomí či podvědomého konání. Je to barva potlačování, omezování, nejistoty a strachu ze života.
Význam barvy - Tyrkysová

Tyrkysová

Jasná, zelenkavá modř symbolizuje v mnoha kulturách svobodnou duši. Barva podporující sebevědomí a podněcující fantazii a spontánnost. V negativním chápání je tyrkysová symbolem sobectví a nezdravé touhy po uznání.
Význam barvy - Zelená

Zelená

Je barvou přírody, náklonnosti a soucitu. Představuje kreativitu, citlivost a ochotu pomáhat jiným lidem prostřednictvím pochopení. Léčí nás a dává nám pocit vyrovnanosti a míru. Podporuje empatii a náklonnost k druhým lidem.
Význam barvy - Zlatá

Zlatá

Mění porozumění v moudrost, podněcuje řešení psychických problémů, dává pocit bohatství, lesku a tepla. Je to barva správného, pravého středu, barva univerzální lásky a nejvyšších hodnot, které zatupujíují idealismus, velkorysost a šlechetnost. Zlatá dělá cokoliv hodnotné, drahocenné a žádoucí. Vyjadřuje klid a vyrovnanost duše a těla.
Význam barvy - Žlutá

Žlutá

Je nejsvětlejší z pestrých barev, působí jasně, povzbudivě, zahřívá a rozveseluje. Oživuje myšlení a povzbuzuje přenos impulsů. Svým pozitivním, magnetickým chvěním působí žlutá povzbudivě na nervy a ztělesňuje pocit svobodného, nezatíženého vývoje. Podporuje metabolismus, pomáhá paměti a komunikaci.

 

 

Barvy ve světě květin. Jak na nás barvy působí?

Květiny nás obklopují na každém kroku a stimulují naše smysly. Tím, čím ovlivňují naše pocity a chování, jsou zejména jejich barvy. Pestré květy mohou náladu povzbudit dokonce lépe než tabulka čokolády.


Červené, oranžové a žluté odstíny stimulují mentální a fyzickou činnost. Potřebujete-li vzpruhu po vyčerpávajícím dni, sáhněte po kytici slunečnic, gerber nebo tulipánů. K relaxaci naopak vybízejí zelené a modré tóny. Místnost vyzdobená květinami v těchto tónech získá během chvilky o poznání přátelštější atmosférou.

Příjemnou společnost řezaných květin vyhledáváme stále více, a tak jejich prodej v Česku rok od roku roste a učíme se je nakupovat častěji. Dováží se převážně z Nizozemska, země květin. Stálicemi žebříčku těch nejoblíbenějších jsou růže, chryzantémy, lilie, gerbery, řezané orchideje Cymbidium, frézie, anturie a alstroemérie. Je tomu tak i díky pestré škále barev, jaké jednotlivé kultivary nabízejí.

Jaké barvy vyhrávají mezi zákazníky květinářství? Florista Jaromír Kokeš říká: „V oblibě jsou zejména pestré barvy jako červená, žlutá a oranžová nebo dvoubarevné variety. Žen, které si květiny nakupují jen tak pro radost, pozvolna přibývá. Chodí k nám hlavně před víkendem a někdy lamentují, že spoléhat se na muže, vidí květiny jednou za rok.“

Ve světě je nákup květin pro vlastní potřebu mnohem častější než u nás. Lidé nečekají na zvláštní příležitosti jako jsou narozeniny a svátky a obklopují se jimi takřka po celý rok. Bez čerstvého pugétu se neobejde zahradní párty, piknik ani romantická schůzka.

Barvy v květinářství vychází ze základní teorie, kterou ve své praxi používají interiéroví designéři, módní návrháři, ale i psychiatři k léčbě pacientů. Modrá a růžová se používají pro uklidnění a potlačení agresivního chování. Žlutá je naopak známá pro svou schopnost zvýšit krevní tlak a tepovou frekvenci. Na naši psychiku a smysly působí barvy i v interiérech, a proto je vhodné přizpůsobit odstíny malby a vybavení jednotlivých místnosti jejich využití. Například ložnice vymalovaná naoranžovo nemusí poskytnout ideální prostředí k odpočinku.

Květiny nabízí opravdu pestrou škálu barev a ať už jsou nakoupené pro radost, povzbuzení, jako vyznání lásky, omluva nebo poděkování, zvolené odstíny hrají důležitou roli. Není tajemstvím, že červená je barvou lásky, bílá nevinnosti a zelená relaxace, ale co ty další?


Vášnivá červená

O červené se říká, že vyvolává nadšení a zájem, urychluje lidský metabolismus, zvyšuje krevní tlak a zrychluje dech. Je těžké si jí nevšimnout – poutá pozornost a stimuluje k rychlým rozhodnutím. Je to nejteatrálnější barva spektra, vyzařuje sílu a neproniknutelnost, může vzbuzovat vášeň, ale i agresi. Hodí se k extrovertním osobám, odvážným a aktivním lidem.
A samozřejmě k zamilovaným - rudá růže je odvěkým symbolem lásky!

Za „královnu“ květin, symbol krásy, mládí, ženy a lásky je považována růže (Rosa). Jasně vede žebříček nejprodávanějších květin - v roce 2006 se jí na nizozemských květinových burzách prodalo množství v celkové hodnotě 758,2 milionů eur a těch červených bylo jednoznačně nejvíc.

Pokud vybíráte květiny v barvě lásky, můžete sáhnout také po gerberách (Gerbera), tulipánech (Tulipa), sasance (Anemone), karafiátu (Dianthus), anturii (Anthurium), glorióze (Gloriosa) nebo hvězdníku
(Hippeastrum).
Červené květiny jsou oblíbené po celý rok a nad ostatními barvami jednoznačně vítězí
o Vánocích a na Valentýna. Současným trendem je kombinovat je s nečekanými odstíny – růžovou, fialovou nebo oranžovou.

 

 

 

 


Prosluněná žlutá

Žlutá je v první řadě barvou slunce. Povzbuzuje tvořivost, duševní energii, usnadňuje rozhodování a zlepšuje soustředění. Mohou se jí přisuzovat i protichůdné symboly jako zrada, zlo a závist, ale ve světě květin je především symbolem jara a slunce. Vyniká v kombinacích se zelenou, oranžovou i červenou. Květinou v této barvě můžete potěšit sami sebe i své blízké, kdykoliv potřebujete pozvednout náladu. S příměsí zlaté vyzařuje luxus, kvalitu a bohatství.
Symbolem vitality, slunce a chuti do života je slunečnice (Helianthus). Její semena do Evropy přivezl Kolumbus a nejprve se pěstovala pouze pro okrasu. Postupně se stala oblíbenou řezanou květinou a v moderní floristice hraje důležitou roli - barva a tvar jejího květu ji k tomu přímo předurčují. Efektně působí v kombinaci s různými elegantními travinami, ale vynikne
i samostatně.

Žlutá nemá velké množství odstínů, ale dá se dobře kombinovat téměř s každou barvou. Oblíbené jsou především kytice s tulipány (Tulipa), frézie (Freesia), růže (Rosa), gerbery (Gerbera) i chryzantémy (Chrysanthemum). Narcisy (Narcissus) jsou symbolem jara a žluté růže (Rosa) vyjadřují přátelství.


Uklidňující modrá

Modrá je nejstudenější barva spektra. Je to barva nebe a oceánu, vyjadřuje harmonii, zklidňuje tělo i mysl a zpomaluje metabolismus. Tmavě modrá symbolizuje pravdu a rozum, průzračně modrá je barvou inspirace a duchovna. Pojí se s pojmy jako neutralita, byznys a důvěra, a často se proto používá v bankovnictví, pojišťovnictví, politice nebo letectví. Květiny modré barvy jsou vhodné pro ženy i muže jako poděkování, vyjádření důvěry nebo sympatií.

Modré kytice se vzhledem k svému chladivému a uklidňujícímu dojmu skvěle hodí k létu. Vyjímají se v nich například nadýchané hortenzie (Hydrangea), stračky (Delphinium), kalokvět (Agapanthus) a rozrazil (Veronica).

K oblíbeným modrým květinám patří i tradiční kosatce (Iris), zejména odrůda 'Blue Magic'. Vyjadřuje porozumění a velmi dobře vyniká ve smíšených aranžmá. Na jaře jsou velice oblíbené hrnkové i řezané hyacinty (Hyacinthus) a modřence (Muscari).

Excentrická fialová

Vnímání fialové se mění v závislosti na poměru červené a modré. Může představovat líbeznost
a poezii, tvořivost, excentričnost a esoterii. Uklidňuje mysl a používá se při meditacích. Má ji ráda většina dětí. Dospělí ji buď milují, nebo nenávidí.

Fialovou barvu nenajdeme u velkého množství řezaných květin, ale pochlubit se jí může například eustoma (Eustoma russellianum 'Kyoto Purple'). Její něžný vzhled a zvonkový tvar si jistě získá každou romantickou duši. Tato květina je ideálním zpestřením pro letní dny.

V odstínech fialové se dále prodává například šeřík, Trachelium a česnek (Allium). Česnek se v českých květinářstvích začal objevovat teprve nedávno, ale svým objemným kulatým květenstvím si příznivce získal stejně rychle jako exotická orchidej Vanda. Ta se hodí pro společenské osobnosti, které rády experimentují a milují vše, co je originální, fascinující
a nezvyklé.


Nevinná bílá & tajemná černá

Bílá ztělesňuje čistotu, dokonalost a úspěšný začátek, ale i celistvost, otevřenost, pravdu
a vlídnost. Proto je oblíbená ve svatebních, jarních i smutečních kyticích.

Ztělesněním čistoty a nevinnosti je bílá lilie (Lilium), květina s dlouhou historií, která dnes patří k nejoblíbenějším součástem exkluzivních aranžmá a svatebních kytic. Ve spojení s bílou nelze opomenout ani růže (Rosa), eustomy (Eustoma), čemeřice (Helleborus), snědky (Ornithogallum) a kaly (Zantedeschia). V květech kaly se snoubí čistota, rafinovaně skrytá výstřednost
a elegance, a proto imponuje lidem, kterým nechybí přirozenost, energie a optimismus. Bílé sedmikrásky, které můžete natrhat na zahradě, symbolizují věrnost v lásce.


Černá je barva mnoha významů. Bývá spojována především se smutkem, ale i s módou, elegancí, mocí, prestiží, uměním a erotikou. Opravdu černé květy se v přírodě nevyskytují. Pěstitelé se je snaží vyšlechtit už po staletí, ale zatím marně – „nejčernější“ květy jsou ve skutečnosti tmavě fialové. Patří mezi ně například krásenka (Cosmos atrosanguineus) ‘Black Beauty‘, růže (Rosa) ‘Black Beauty‘, tulipán (Tulipa) ‘Queen of Night‘ nebo kala (Zantedeschia) ‘Schwarzwalder‘. Všechny působí tajuplně a záhadně a jsou ideálním darem pro silnou a smyslnou ženu nebo pro muže. Do kytic se používají pouze na zdůraznění, samostatně působí příliš temně a stroze.

Osvěžující zelená

Zelená je barvou přírody, symbolizuje dobré zdraví a růst. Snižuje stres, dodává energii, uklidňuje a poskytuje úlevu unaveným očím. Je oblíbenou barvou vyrovnaných lidí, protože vyjadřuje sebeúctu a řád. V květinových aranžmá má nezastupitelnou roli – doplňková zeleň vytváří přírozený dojem, dodává kyticím vzdušnost, objem a je ideálním pozadím pro květiny všech barev. Už dávno se neomezuje jen na dobře známý Asparagus. Skvělými doplňky jsou například Aspidistra, Eucalypthus, Hosta nebo trávě podobné Xerophyllum, které vytváří bohatý a zároveň velmi přirozený dojem. Zajímavý efekt přináší i využití listů hrnkových rostlin.
 

 

 


Romantická růžová

Růžová se pojí s jemností, něhou, náklonností, ženskostí, láskou a romantikou. Vzniká spojením červené a bílé, a tak v lásce nepředstavuje vášeň, ale něhu, skromnost, vytříbenost, eleganci, sentiment. Růžové květiny jsou skvělým dárkem pro něžnou romantičku nebo mladou maminku jako gratulace k miminku. V kyticích působí jemně a svěže zejména v kombinaci s bílou.

Typickou představitelkou růžové květiny je pivoňka (Paeonia). V zahradách čínských klášterů se objevovala už před dvěma tisíci let a dnes zdobí záhony i u nás. K dispozici je i jako řezaná květina. Její nadýchané plné květy jsou ideální do kytic k narozeninám nebo svátkům – stačí dvě tři, doplňková zeleň a nepřehlédnutelný pugét je tu.

Mezi další oblíbené květiny dostupné v této barvě patří mimo známých růží a tulipánů také pryskyřník (Ranunculus), hyacint (Hyacinthus), růže (Rosa) a hrachor (Lathyrus). Exkluzivním dárkem růžové barvy může být orchidej Cymbidium. Její fascinující květy, nesoucí značku luxusu, podněcují fantazii a vytvářejí kouzelnou atmosféru. Cymbidium je květinou vhodnou pro nejrůznější slavnostní události. Vypadá báječně ve velkých, impozantních vazbách, stejně jako v miniaturních aranžmá.


Energická oranžová

Oranžová vzniká mixem červené a žluté a lidé, kteří ji mají rádi, bývají přemýšliví a upřímní.
Je to velmi dynamická barva, podněcuje radost a kreativitu. Mluví se i o jejích léčivých účincích – asi proto, že pro buddhisty je barvou osvícení.

Celkové vyznění oranžové závisí na poměru červené a žluté – pokud je vyrovnaný, vyjadřuje optimismus a harmonii. Převažuje-li červená, navozuje pocit léta a slunce a je-li výraznější žlutá, získává barva negativní ráz. Oranžové květiny jsou všeobecně velmi rozšířené a oblíbené. V létě asociují energii a slunce, na podzim padající listí.

Jakýkoliv myslitelný odstín oranžové nalezneme u gerbery, páté nejprodávanější květiny. V loňském roce se jí na nizozemských květinových burzách prodalo množství v hodnotě 122,2 milionů eur. V rozsáhlém sortimentu gerber najdeme na 1250 odrůd s nekonečnou paletou barev. Od roku 1999 je oranžová gerbera symbolem nekuřáků. Dalšími oranžovými květinami, kterými můžete potěšit svou mysl, jsou například chryzantéma (Chrysanthemum), strelície (Strelitzia), hledík (Antirrhinum), alstroemérie (Alstroemeria), nebo mečík (Gladiolus).